Dalīties „Kustību prieks“

Kustību prieks

Atbild Roberts Radičuks

– Ko sevī ietver brīvdabas funkcionālā nodarbība?

– Daudzi jautā, ko nozīmē funkcionāls. Riteņbraucējam tas ir velotrenažieris, bokserim – boksa maiss, bet šajā gadījumā mēs trenējamies slodzēm un to veidiem, kas ir nepieciešami ikdienā, proti, sniedzoties pie drēbju skapja augstākā plaukta un tamlīdzīgi. Tātad strādājam, izmantojot savu ķermeņa svaru un vides elementus, lai savu ikdienas dzīves kvalitāti padarītu labāku. Vides funkcionālā nodarbība ir vingrinājumi gaitā. Tas ir produkts, kas kalpo Nike Riga Run pamatam. Tātad pieredzējušie treniņos saņem slodzi, kas labāk palīdzēs sagatavoties skriešanai, bet tie, kas tikko sākuši, nobriest slodzei, kurai vēl nav gatavi. Kādu brīdi mēs domājām organizēt treniņus pļavā, tomēr atskārtām, ka bildei ir jāmainās, ir jābūt prieka avotam. Mūsu degviela nav mērķtiecība, tā ir kustību prieks, proti, tāpēc, ka man patīk, nevis tāpēc, ka dzīvošu sliktāk, ja nekustēšos.

– Kā notiek treniņi?

– Treniņā ir visi pamatprincipi: iesildīšanās, pamatdaļa, spēka daļa, atsildīšanās. Treniņš sākas ar iesildīšanos gaitā, kam seko neliels skrējiens vingrinājumu gaitā, un tikmēr trešdaļa distances jau ir pieveikta. Ik pēc piecām minūtēm mums ir vingrinājumu pauzes ar statisko vingrošanu.

– Ko šī nodarbe sniedz cilvēkiem?

– Tā ir regulāra nodarbība, kontrolēta un droša slodze, kas noslogo visas lielās muskuļu grupas, locītavas un palīdz sagatavoties Nike Riga Run un citiem sportiskiem pasākumiem, jo iegūtā fiziskā forma noderēs plaša spektra nodarbībām. Tālāk noteikti ir jārunā par psiholoģiskiem aspektiem, proti, socializēšanos, draugu un domubiedru sastapšanu, sevis motivēšanu un tā tālāk.

– Ar kādiem stereotipiem cilvēki saista šo nodarbi?

– Pagājušajā gadā, lai nebiedētu cilvēkus ar skriešanu, vides funkcionālo nodarbību dēvējām par slow running jeb iešanu. Tas bija mēģinājums paskaidrot, ka nav jāskrien, cik vien spēj. Kāpēc es pieminēju bailes no skriešanas? Tas ir svarīgi, jo daudziem atmiņas, kas saistās ar skolas laiku, nav nemaz tik patīkamas. Padomju laikos modē bija maksimālās slodzes, sportam bija jābūt grūtam. Kaut kas bija jāpārvar. No pain, no game – vājākais izstājas. Nu, kas tas ir? Ko tad darīt pārējiem?

– Vai tā ir visu sezonu aktivitāte?

– Noteikti. Skriešana, iešana, nūjošana – kustība kā tāda ļoti labi silda. Grozies, kā gribi, bet, dzīvojot ziemeļos, ir jākustas. Lai saprastu, kā ģērbties, ir jāeksperimentē. Diez vai ar vienu jaku pietiks visai ziemas sezonai. Apakšā noteikti jāvelk termoslānis, kas palīdz atbrīvoties no ķermeņa mitruma, ja diena ir auksta, nedrīkst aizmirst par sildošo slāni, un, protams, vēja aizsargājošais slānis, kuru var arī novilkt, apsiet ap vidukli, ja pēkšņi uzspīd saule. tren

Atbild Linda Andrusa

– Kas ir nūjošana?

– Lielos vilcienos tas ir veids, kā ejot papildus izmanto arī rokas (faktiski visu ķermeni), lai bīdītu sevi uz priekšu. Nūjošana ir vasaras variants bez slēpēm. Slēpotāji vasarā, trenējoties bez slēpēm, imitē slēpošanas tehniku ar nūjām. Savukārt nūjošana atšķiras ar to, ka tā ir balstīta uz normālu iešanu, turklāt no malas laba tehnika izskatās ļoti viegli atdarināma.
 
– Ko nūjošana sniedz?

– Neuzskaitot visus medicīniskos labumus, nūjotājs kļūst morāli nosvērtāks (atbrīvojas no ikdienas spriedzes), tam uzlabojas ķermeņa apgāde ar skābekli, nostiprinās sirds. Tie, kas vēlas cīnīties ar liekā svara problēmu, zina, ka nepietiek ar uztura ierobežojumiem, ir arī jākustas. Arī šeit iederas nūjošana.

Ir bijušas vairākas situācijas, kad pie manis atnāk meita, sakot: gribu, lai mana mamma iemācās nūjot. Un kas notiek nākamajā gadā? Pie manis atnāk arī meita, sakot: klausies, mana mamma vairs nav kašķīga, viņa ir kļuvusi ņipra, viņa iet ārā ar draudzenēm. Viņa ir tik ļoti mainījusies, ka arī es tā gribu.

– Nūjošana ir visu sezonu sports?

– Jā. Kaut gan mans uzskats ir tāds, ka skaistā, baltā ziemā labāk nūjot ar slēpēm. Tāpat nesagatavotam cilvēkam neiesaku nūjot īpaši karstā laikā.

– Kādas muskuļu grupas ir iesaistītas nūjošanā?

– Visas, vienīgi mēle jākustina pašam. Turklāt kustināt mēli ir pat vēlams, lai kontrolētu slodzi, tāpēc pulsometra vietā iesaku līdzi paņemt draudzeni vai draugu, ar kuru var sarunāties neaizelšoties.

– Un kāds ir ļaužu stereotips attiecībā uz nūjošanu?

– Ka nūjo tikai slimie, vecie un trakie. Iespējams, kļūda ir tā, ka daudzviet nūjošanu cilvēkiem pasniedz kā rehabilitāciju. Nūjošana

Foto: Vents Āboliņš (Brīvdabas sporta klubs)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Saistītie raksti

Nākamais raksts:

Pasaules triatlona elite pulcējas Rīgā

Skaties tālāk, lai uzzinātu vairāk